top of page

Dennis Ravndal, Silje Torsvik & Abdalla Targan Yousif - Årets 2023 Spirit utøvere

Oppdatert: 19. jan.


Årets U23: Dennis Kvame Ravndal - Årets senior/veteran kvinner: Silje Torsvik - Årets senior / veteran menn: Abdalla Targan Yousif. Tre nominerte i hver kategori ble presentert av Spirits sportslige leder under banketten etter årets Hoka Solastranden halvmaraton lørdag kveld


Dennis løp seg kontrollert videre til finale på 1500m under junior NM på Sandnes stadion i kamp mot tre år eldre juniorer


FOTO: Arne Dag Myking, Kondis


G-16 UM gull på 3000m på Fana stadion etter å ha ledet løpet fra start til mål og med sterk siste 1000m på 2.38 i beste Jakob Ingebrigtsen stil sikret Dennis Ravndal prisen som beste U23 utøver i meget sterk konkurranse mot to utfordrere.


Leveransene i Holmenkollstafetten var formidabel. Hans 1.etappe på Bislett tilsvarende 1500 ned mot 3.56-57 ble veldig inpirerende for juniorlagets øvrige 14 som løp inn til førsteplass med god margin.


Sammen med Emil Harestad foran til høyre på bildet bidro Dennis med en solid 13.etappe på 1.lag menn senior. Stafettens konkurransereglement tillater å løpe på flere lag men ikke i samme klasse.


Mer kontrastfullt bilde kunne vi ikke finne i foto arkivet enn Sinnataggen i Frognerparken og alltid perleblide Oda Andersen Lundeby.


Oda voldte juryen hodebry når årets kategori U23 ungdomsutøver skulle utpekes. Fordi hun har gjennomført en magisk sterk sesong. Flyttet 800 pers med 10,48sek fra 2.23.94 til 2.13.46 og 1500 pers med 22,3sek fra 4.50.3 til 4.27.99.


Oda er fremtidens kvinnelige Spirit utøver og drar neste uke til Sierra Nevada på sitt første treningsopphold i høyden


Vetle Farbu Solbakken ble årets Spirit ungdomsutøver i 2022 og var juryens tredje kandidat til pris også for 2023. Etter ypperlig 7.plass i junior NMs 1500m finale i et meget skarpt 2022 felt har Vetle i løpet av sesongen 2023 tatt nye steg.


Meget imponerende sikret han seg plass i en sylskarp NM finale på 1500m på Jessheim. Med tiden 3.51.55 inntar Vetle 15.plass på årets norske U23 ungdomsstatistikk (15-22 år).


Vetle skal ut på 4-årige studier i Oslo og årene frem til fullført utdannelse har han funnet seg et glimrende alternativt treningsmiljø i BUL, Oslo frem til han etter alle solemerker vender tilbake til Spirit og suksess trener Albert MosdalTo prisvinnere og en sterk utfordrer samlet på dette bildet fra NM hotellet på Gardermoen.


Silje Torsvik etter 8km i København halv. Hun var en av mange mosjon elite som ble hindret fremkommelighet i løpets første 3km. Hvorvidt tidstap var halvminuttet eller mer umulig å si.Med tid 16.46 løp Silje Torsvik inn til 2.plass i Forusløpets 5 km kun tre sekunder bak Skjalgs representasjonsutøver Sara Busic. Denne prestasjon sammen med hennes halvmaratonløp i København bidro til at Silje sikret trofeet som beste kvinnelige senior & veteranutøver i Spirit i 2023.

Juryen har vurdert Siljes København løp 1.16.37 som en bedre prestasjon enn Maria Wiigs oppsiktsvekkende 2.plass i Stavanger Maraton med tiden 1.17.42. I samløp slår hun Gulars 1.14.18 løper Adele Norheim Henriksen som på sin side var 22 sek foran Silje Torsvik i mål i København tre uker etter Stavanger


Med relativt knapp margin ble Silje Torsvik utropt som Årets Spirit utøver 2023 i kv sen & vet.


Maria Wiig er en klasseløper som har vært i klubben seneste 10-12 år mer eller mindre. Selv om hun varierer noe i prestasjonene er vi veldig lei oss for at det bare unntaksvis har passet å stille opp i klubbens hvert år absolutt viktigste konkurranse Holmenkollstafetten.


To av tre nominerte i kategori kvinner senior & veteran møttes i halvmaratonduell på Karmøy tredje helga i november.

Meget sterk seier i Bergen City Marathon, Valencia Marathon på 2.50.34 inkl. cafebesøk for å gå på do, og Karmøy halvmaraton på 1.20.34 kun 1.24 min bak lavt 1.16 løper Silje Torsvik

forteller om en dame med oppsiktsvekkende fremganger etter overgang til Spirit fra 2022. Fra 41.16 på 10km i 2021 til 1.26.57 i København 2022 til tider tilsvarende 1.17-1.18 nivå i 23.


Abdalla Targan Yousif startet NM's 3000m hinder finale med ambisjon om å ta NM medalje nr 4. Vi mente Vebjørn Hovdejord som før NM stod med årsbeste 8.53.66 ikke var urealistisk etter 9.01.79 og 1.plass i Tyrvinglekene og med usikkerhet rundt Jacob Bouteras NM form.


Abdalla fikk imidlertid aldri mulighet å ta opp kampen idet han i første vanngrav passering slår kne opp i hinderet og pådar seg en leddbåndskade som dessverre satte en stopper for all videre konkurranser og trening i resten av sesongen
FOTO: Bjørn Johannessen, Kondis


Vi traff Abdalla Targan Yousif første gang i 2020 under friidretts NM på Fana stadion, da han fort fant tonen med den gang Spirit utøver Zerei Mezngi.


Kontakten ble videre opprettholdt under NM 2021 og 22 før han fra sesongen 2023 meldte klubbskifte fra Herkules til Spirit.

Bildet viser siste hinderpassering hvor Abdalla akkurat var passert av sølvvinner Fredrik Sandvik etter at han hadde ledet løpet helt frem til nest siste langside før mål.


Abdalla debuterte for Spirit i fjorårets Hoka Solastranden halvmaraton ved å notere gateløp pers på 10km med 31.05. Det var imidlertid hans ytterligere utvikling ved å løpe Drammen 10k på 29.39 som ble avgjørende for at juryen vurderte ham som årets Spirit i kategori beste mannlige senior og veteranutøver


Nominert var i tillegg Svein Olav Krakstad som etter en taktisk brilliant avslutning av 5000m under European Masters Athletic Championship sikret seg bronsemedalje mot størrelser m perser godt nede på 14 tallet, men hvor det endte opp med et gedigent lureløp.
Svein Olav har i tillegg et hav av medaljer fra norske veteranmesterskap inne og utendørs seneste to sesonger og løper i samme klasse (40-44år) som profilerte Robert Hisdal fra BFG Fana. Under veteran NM innendørs i Grimstad i 2022 gikk Svein Olav opp i tet i siste sving på 1500m med Hisdal på slep. Krakstad ble hindret i valg av bane på oppløpet (løper foran ble tatt igjen med en runde) og Hisdal knep gullet med tiden 4.10.93 og som i tillegg var å slette en over 40 år gammel klasserekord.


Svein Olavs 4.11.24 var bare ett av en rekke klasseløp levert av klubbens beste veteran.


Tredje nominerte i kategori beste mannlige senior og veteran for 2023 Richard Kverneland har etter årets Spirit utnevnelse for 2022 oppnådd etiketten Spirits internasjonale maraton flaggskip.


Siste års fremganger har ført ham tett på maraton sirkusets superkjendis Kristian Ulriksen - senest under helgens Hoka Solastranden halvmaraton hvor Richard fungerte som vertskap og privat taxi driver under tredagers oppholdet


Kun 13 dager etter 99.plass i New York Marathon løper Richard Kverneland lett og ledig inn til 1.17.01 og 1.plass klasse 35-39 år og 5.plass totalt på Karmøy maratons halvmaraton, idet vi håper han ikke la altfor mye ressurser inn i løpet.


Årets hovedmål Berlin maraton gikk helt strålende. Med 2.30.54 inntar han 37.plass på årets Norgesstatistikk, har kun Pavel Laputjov og Frew Zebebe Brkineh foran seg blant løpere fra Rogaland.

182 visninger

Comments


bottom of page