top of page

Egersund halvmaraton, sterke tider i landets sannsynligvis mest lettløpte trasé

Oppdatert: 5. mar. 2023


Vienna Dahle 34.49 og Øystein Wergeland 33.56 begge Sandnes best på 10km, Kristin Vabø 1.18.44 og Thomas Asgautsen 1.11.20 begge Spirit best på halvmaraton


KOMPLETT RESULTATLISTE - SE I SAK OVENFOR


Spirit beste klubb med 27 påmeldte, hvorav 25 fullførte inkl Tord Stavnes på 1.27.39. Richard Kverneland startet friskt men ble klubbens eneste DNF, Marius Mikkelborg denne gang DNSYpperlige løp av André Pereira, GTI 1.11.45 på 3.plass og Ola Tjensvoll, Undheim på 2.plass med 1.11.30Vi ble også imponert over Therese Skeie, GTI 1.26.38 og Karoline Lien, Spirit 1.26.45Vi tok oppstilling like etter passering 3km og her kommer første gruppe. Thomas Asgautsen vindfanger oppover Slettebø men det var ikke her vinden tok mestOg her 2.gruppe anført av Eirik Dalva Skaale og Einar Sande videre følger Sindre Jørgensen, Steve Acarregui og Tore Høien, Vigrestad SK som med tid 34.04 ble nestbest i mål på 10km


I neste relativt fyldige gruppe er det hardhausen Odd Einar Tveit 1.19.25 som er vindfanger foran Gjesdals Tore Leikvoll med 1.19.17 og Sverre Soleng som endte på 5.plass 10km menn med 36.55, samt fotogene damer som gjør seg klar for nærbilderSammen med 10km vinner Vienna Dahle var Kristin Vabø og Silje Torsvik løpets eneste NM deltakere. Med stor rutine la de seg behagelig til fra start for senere å skru opp tempoetMens Kristin kjørte på videre mot Krossmoen tok Silje opp jakten på Marie Kloster v vending 5km og her i det 7km merket passeres har kontakt blitt etablertMarie Kloster som lå alene i front gjennom det meste av løpet viste seg meget sterk i dag og idet 100m av løpet gjenstår er det ingen tvil om 2. og 3.plass på 10km. Marie gjør karrierens trolig beste 10km løp med 36.58, Silje Torsvik på 3.plass med 37.00.


Melinda Frigstad # 395 fra Kvinesdal et nytt friskt pust i den regionale løperfamilie. Løper inn til en ypperlig 4.plass i kvinneklassens halvmaraton med 1.24.33 som nest best i klasse 35-39 år.


På 10km under Robustløpet ble hun nr 4 med 38.21 kun 10 sek bak NM løper Silje Torsvik som noterte 37.00 på Egersundmila men som i skadefri tilstand har 35.38 fra Hytteplanmila


Fremst på bilde Tage Emil Good, Undheim som løp inn til 6.plass på 10km med 37.18. Nr 430 Jan T. Didriksen Arntsen fra Løplabbet Kristiansand kom seg foran Løplabbet Stavangers Jan Erik Christiansens 41.30 da han med 37.58 sikret seg en 8.plass i herreklassens 10km


Nr 446 Jan Otto Invær er nok relativt sett sprekest blant karene på dette bildet ettersom han løp halvmaraton på 1.19.24 som holdt til en pen 4.plass i en fyldig klasse 40-44 år

Flere bilderapporter følger om litt


World athletics profil for Anne Jorunn Hodne viser at den tidligere mangeårige løyperekord holder i Egersund har en halvmaraton pers på 1.16.56 satt da hun ble norsk juniormester. Hva som ikke står å finne i world athletics er hennes vanvittig sterke 2.47.15 løp i Tromsø da hun tok et suverent NM gull over 7 min foran Wenche L. Kvæven som stod med to marato løp på 2.48 tallet hhv. Berlin og Chicago.


Anne Jorunn fyller 39 i år men still going strong og suste inn til 2.plass med 1.22.09. I praksis tilsier dette et reelt nivå på lavt 1.20.


Anne Jorunn er ellers blant få maratonløpere som hvert år løper Holmenkollstafetten og i år får hun følge av Andrea Sætre (like bak) som trolig er klar for plass på klubbens elitelagFør vi tar oss oppover mot Krossmoen for å møte halvmaraton løperne etter vendepunkt v/ halvløpt distanse presenteres enda noen flere bilder fra 3km passeringen før det lades opp for løpets lengste 1050m lange motbakke
Vi rekker ikke reflektere med en kommentar rundt alle løpere men nevner i farten at vi her ser bakerst i rekken den løper fra Rogaland med klart flest fullførte helmaraton løp. Harald Sel fra Sokndal og Bryne Friidrettsklubb har gjennomført 370 maraton og kun tre nordmenn har gjennomført flere


Ellers har Undheims Arne Horpestad (74) igjen levert storveis idet han i klasse 70-74 inntar en klar førsteplass på foreløpig årsstatistikk med tiden 1.41.42. Han ville inntatt 8.plass på 2022 statistikken og til neste år hvor han høyst sannsynlig stiller påny i Egersund vil han i ny klasse 75-79 år trolig holde topp plasseringen hele året

Thomas Asgautsen løp under gode forhold i 2020 Egersund halvmaraton på 1.08.05. I dag måtte han trekke alene i front fra start til mål og det måtte nødvendigvis gå saktere. Vinner tiden 1.11.20 tror vi Thomas skal si seg fornøyd medFra 5 manns gruppa bestående av Asgautsen, Pereira, Tjensvoll, Tjelta og Byberg - måtte to løpere etterhvert gi seg for et tempo ned mot 1.11-1.12. Først Gjesdals Bjøro Nevland som holdt koken helt til mål og løp inn til 6.plass på strålende tid som vinner i klasse 40-44 år med 1.13.12, tett fulgt av Spirits Sjur Ferkingstad 10 sek bak på 2.plass i klasse 40-44 årI etterkant Robustløpet for to uker siden la Spirit ut en stillingsannonse hvor maratonløpere god for et sted rundt +/- 2.40 søktes for å styrke laget som 16.april skal besøke nederlandske Enchede maraton og hvor det handlet om å få inn tre løpere i mål på samlet tid 8 timer


Eirik Dalva Skaale løp i 2021 Rotterdam maraton på 2.39.55 og i fortsatt god trening kunne han kanskje være en kandidat. Men, akkurat denne dagen styrket ikke Eirik sitt kandidatur som en mulig bidragsyter, fordi med Kristin Vabø som den ene forhåndsuttatte ville nok en maks tid i Egersund på 1.17 være innafor prosjektets måloppnåelse


Med et fratekk på to minutter på testløp Egersund og med et standard 10min tillegg på HM tid x 2 er dermed følgende høyaktuell til Spirit fellestur Enchede maraton 16.spril:


Thomas Asgautsen - Gaute Byberg - Sjur Ferkingstad - Einar Sande - Steve Acarregui og Bjørn Kåre Høie sistnevnte med 1.16.52 har alle mulighet å løpe maraton på sub 2.40. Om nå alle falt for fristelsen å ta utfordringen kan Spirit faktisk ta to pallplasser i Enchede lagkamp...


Kristin Vabø er som nevnt over forhåndsuttatt Enchede maraton 16.april. Her vel to kilometer etter vending har hun nettopp startet hardkjøret og bekreftet at hun såvisst er i god rute.Steven foran fra venstre, Einar Sande og Kristin Vabø er allerede klar for Enchede maraton og leverte alle tre meget tilfredsstillende testløp i Egersund. Så er det opp til Gaute Byberg og Sjur Ferkingstad om Spirit også klarer å stable på bena et 2.lag sammen med Bjørn Kåre Høie # 396 i midten som evt også får med seg Andrea Sætre til en mulig kortere distanse?

Kondis avholder landsmøte i helgen. Vi deltok der noen år som representant for Rogaland. I første dags forhandlinger inngikk fotokurs og vi fikk klar beskjed om at bilder av løpere uten at hele foten kom med var ubrukelige.


Beskjæring og fotoshop var del av kurset vi ikke bestod, men som en organisasjon bygget på frivillighet måtte man bare godta hva man fikk av bilder til ulike Kondis reportasjer og vi syntes kvalitet ellers på dette bildet fortjente å bli publisert.


Det er en av klubbens mange gode veteranløpere Tord Stavnes som her passerer oss etter ca. 13 km og som med 1.27.39 endte på 9.plass blant 18 deltakere i klasse 45-49 år


Og her kommer Nina Søndenå, nok et produkt av mandagers fellestrening rundt Vannassen. Deltok i Spirits store tropp i v.rekord løypa København halvmaraton hvor hun løp på 1.28.38.


Så over til norsk rekordløype i Egersund som vartet opp med en nordlig bris styrke 7 og feier inn på 1.28.01. I praksis 2,5 minutt bedre enn i København. Grattis til Nina i likhet med øvrige team Vannassen som fikk betalt for at man holdt tilstrekkelig igjen på 6 x7,5min intervallene.

Sjur Ferkingstad er en eminent sjakkspiller og maratonløper. Hans 1.13.22 lørdag tyder på at han har helt andre tider inne på maraton enn hans foreløpige bestetid 2.39.48 fra Eindhoven 9.oktober i fjor. Så får vi vente i spenning om han joiner Spirits maraton prosjekt i Nederland i neste månedFire gode maratoløpere, en med bestetid på 2.26 tallet, en med bestetid på 2.27 tallet og to som når som helst kan løpe under 2.30 dersom dagsform, bane og vær er optimal samtidig


Og så ble det endelig en anledning der også Spirits altmuligmann Steffen kunne få delta i et lokalt løp. Også Steffen løper maraton og kan nok sikte mot ny pers etter 1.34.24 i EgersundKøbenhavn halvmaraton 1.26.57, Egersund halvmaraton 5,5 mdr senere på 1.23.23. Også for

Helena Hope har fremgangen vært oppsiktsvekkende og også Helena har deltatt flittig på Spirits langintervaller mandager rundt VannassenEtter over et halvt års skadefravær har Fredrik Nordhaug nå kommet igang med løpetrening igjen og nå føler han seg klar for å delta i flere løp fremover og ihvertfall Holmenkollstafetten er krysset av i avtaleboken.


Med 1.20.44 hadde han 20 løpere foran seg på resultatlista og 79 bak.MED DETTE AVSLUTTES DETTE ÅRS RAPPORT FRA EGERSUND HALVMARATON929 visninger

Kommentare


bottom of page