top of page

Veien mot opprykk elite i HK stafetten - først ut menn senior

Oppdatert: 9. feb.


Meget gledelig er Filip Oanes tilbake i trening. Eneste Spirit som løp inn til beste etappetid i klasse menn senior (2.etappe) sist han deltok i 2022.


Etappetid 3.34 ikke all verdens, heller ikke klubbrekord og det er fortsatt en del å rette på teknisk men dersom Filip greier sesongoppkjøringen uten nye skade tilbakefall kan dette bli riktig så bra.


1.etappe på Bislett bruker å starte i et djevelsk tempo som i 2022 og 2023 da 1.45.75 løper i grønn singlet Ole Jakob Høsteland Solbu legger seg i tet for Ås foran 3.37.89 løper Magnus Tuv Myhre i rød singlet fra Brandbu.


Dennis Ravndal vekslet som 3.mann etter 1200m i fjorårets stafett hvor han løp for Spirits seirende lag i juniorklassen. Vi tenker vel at Dennis igjen søker utfordringen det er å møte landets beste tempoløpere, men vil nok ikke få møte Magnus Tuv Myhre ettersom han løper eliteklassen for sitt nye lag Tjalve i år.


3. og 4.etappe

Her må vårt lag styrkes betraktelig ift fjorårets oppgjør i menn senior hvor vi ble akterutseilt så det holdt. På 3.etappe 600m tapte vi 15 sek til BUL som gikk hen og tok en suveren seier, vi tapte 19 sek til Kristiansand løpeklubbs tidligere 800m fantom Håkon Musholm og tapte 11 sek til Kjelsås Langrenn og Lillehammer som endte på 2. og 3.plass i mål. På 3.etappe har juniortrener Albert Mosdal en såkalt "dark horse" som neppe gir fra seg sekunder i det hele tatt og vil holde laget fortsatt godt fremme.


Håvard Andersen Bråthen, Magnus Bøen Hope, Emil Harestad, Dennis Ravndal og Mads Helland kan alle være aktuelle for en plass på 1.lag i klasse menn senior


Etappe nr 4 var etappen Vebjørn Rodal som oftest løp da han var på toppen av karrieren. Nå er det foreløpig veldig tidlig men foreløpig ligger det an til at en av juniorlagets presumptivt beste terrengløpere Magnus Bøen Hope kan forberede seg til å løpe 1910m "berg og dal" etappen.


Magnus Bøen Hope var med på Spirits lag som tok et suverent NM gull på 4x1500m stafett i klasse menn junior i 2022.


Magnus fikk hele fjorårssesongen ødelagt av skader, har såvidt startet opptrening mot en ny sesong og er en av klubbens mest hardarbeidende seriøse utøvertatt løp under lagleders tøffe budsjett.


5.etappe - 1260m


Vi må til nettsidens omslagsfoto fra Forus perseløp 2022 for å plukke kandidater til 5.etappe.


Langt fremme i køen holdes Kristian Seljeskog til høyre som 1.kandidat ettersom vesentlig mer temposterke Håvard Andersen Bråthen (i midten) ofte har slitt med å få til Oslo innreise og følgelig vil være et usikkert kort.


Til venstre Alf Ante Idland Tornensis som anses som klart sterkest av disse tre etter råsterke 1.11.19 under ikke ideelle forhold i fjorårets 3-sjøers halvmaraton og 2.07.09 på 800m. Men Alf Antes spennende utvikling tilsier en noe lengre og enda mer krevende etappe for ham.


Veteranlagets Bjørn Kåre Høie med 2.08.35 på 800m, samt førsteårs junior Lucas Bøen-Hope vil nok også kunne slåss om denne. Vi tipper 1.etappe 1000m i Ålgårdstafetten avgjør.


6.etappe 1240m og 7.etappe 1790m

Laget besitter ingen gode klatrere til å ta stafettens bratteste. Maratonløper Gaute Byberg løp kun 4 sek svakere enn vinner BUL. Med klassens 9.beste etappetid i kamp mot skiløpere og andre spesialister på bakkeløping, holder vi foreløpig Gaute som sterkeste kandidat.


FOTO: Thomas Hetland


På den neste drøye motbakken 7.etappe opp 1790m til Besserud vil flere være aktuelle. Vi nevner Alf Ante Idland Tornensis, Preben Aase, Thomas Asgautsen, Pavel Laputjov og Ben Zywicki.


Bildet over viser Ben Zywicki 200m før mål som vinner av Hålandsvannet halvmaratons 7km i 2014 med tiden 22.36. Grunnet en lei akillesskade har ikke Ben konkurrert siden januar 2022 men har nettopp tatt opp igjen treningen og håper å være konkurranseklar til HK stafetten

8.etappe - utfor 1810m

Emil Harestad. Etappen skal normalt bekles av lagets beste 800m løper. Pr dato er det Emil som står med best tid på 800m.


9.etappe - 630m

Tor Olav Aakre løp etappen på 1.36 samme tid som BUL, Kjelsås Langrenn og Lillehammer som tok de tre første plassene i klassen.


10.etappe - 2840m

Her vil samme fem løpere som er nominert på Besserud (7.etappe) være aktuell.


FOTO: Kjell Vigestad, Kondis


En Ørjan Grønnevig i kalasform leverer pinnen til Nils Haktor Bua etter å ha satt løyperekord med 7.23 på 10.etappe. Thomas Asgautsen med 3000m pers på 8.44.20 og med 9.00.96 som årsbeste 2023 løp samme etappe i fjor på 8.27. Selv om laget da var hektet av tetkampen og det helt sikkert ikke fristet Thomas å prestere på toppnivå, forteller likevel differanse noe om Ørjans toppnivå samme sesong han løp 3-sjøersløpet på 1.05.02.


Ørjan er fortsatt ute og løper men vi kan neppe håpe på å få ham klar til en plass på et 1.lag selv om det ligger en vinnermulighet i potten.


Nils Haktor Bua fortsatte rekordkjøret og noterte samme år etappens klubbrekord med 4.28, i 2022, sju år senere løp han sekundet saktere på 4.29 mens han i fjor fikk sin etappe ødelagt grunnet manglende folk på veksling.


11.etappe - 1530m

Nils Haktor Bua løp i fjor etappen 10 sek svakere enn sin egen klubbrekord men likevel 10 sek raskere enn veteranlagets Richard Kverneland. Med klippekort på etappen har N.H.Bua faktisk løpt samme på Spirits 1.lag hvert eneste år fra oppstart i 2014.


FOTO: Aftenbladet v/Svein Hagen


12. etappe - 370m

Kun veteran utøvere blant dagens Spirit aktive har i individuelle konkurranser løpt distanser kortere enn 800m. Christer Husvæg har med sine 54 sek fra 2022 ligget best an til å ta denne men har i år meldt forfall pga konfirmasjon i heimen. Hans Petter Aakre ser foreløpig ut for å kunne ta denne


13. etappe - 1080m

Samme fem løpere som oppsatt på etappe nr 7 og 10 også aktuelle for etappe 13.

Sindre Jørgensen ville ellers vært et utmerket alternativ men rykter forteller at Sindre av helt uforståelige grunner har valgt bort Holmenkollstafetten til fordel for et ubetydelig maraton.


14.etappe - 720m

Mads Helland (18) klubbens neste sub 2.00 løper på 800m vil utfordre Emil Harestads nye klubbrekord 1.54


15.etappe - 500m

Kasper Tveit greier neppe å gjøre noe med Henning Grønnes solide klubbrekord 1.16 satt i fjor men vil være et sterkt kort

208 visninger

Comments


bottom of page