top of page

Hoka Solastranden halvmaraton - takk alle for en kjempedag under heftig vind.

Oppdatert: 18. jan.


Fotografer fikk sand i kamera, løperne fikk sand i øynene og dersom man løp alene i vinden kunne mertid ift tidligere 10km pers variere fra 1.11min for Kristoffer Ingebrigtsen til 2.40min for GTI løper André Pereira som løp inn til hhv 34.30 og 36.18


Vi har da nettopp sjekket ut fra Sola Strandhotell medbrakt 8 våte gjenglemte buffer plukket opp fra premiescenen, før vi nok må ta enda en tur ned til hotellet for å ivareta en ryggsekk som i etterkant faktisk ble meldt savnet


Vi har også noen hundre bilder fra vårt kamera hvorav noen vil bli presentert m/kommentar på våre stolte nyhetssider.


Imidlertid siden vi vet at bilder forteller mer enn ord, vedlegges lenke til våre profesjonelle fotografers bildemateriale fra alle faser av 8 timers arrangementet lørdag.


Bruk av bilder tillatt mot at fotografs navn oppgis

 

Tusen takk til deltakere, funksjonærer og vakter på post samt til våre sponsorer hvor spesielt HOKA, Timeanddate og Sola Strandhotells store bidrag nevnes spesieltMed 1715 startende fremstår HOKA Solastranden halvmaraton som Rogalands nest største mosjonsløp siste 12 mdr etter 3-sjøersløpet blant løp med tidtaking. Løpet er videre landets største løp vinterstid.


Dersom også stafetter skal medregnes topper Energi stafetten, foran 3-sjøersløpet og også Stavanger Maraton som med 280 deltakere i stafetten plasserer HokaSolastranden på 4.plass

Mye vær. Mørke skyer, frådende bølger og sand virvlet gjennom lufta. Men det kunne også vært enda verre. 12 timer før løpsstart var det speilblank is ved 5km starten og umulig ta seg frem, før mildvær med +6, kuling og regnbyger blåste all is bort og fullstendig ryddet løype.


Marehalmen får svingt seg idet de fremste 10km løperne passerer 3km merket. Vind foran eller fra siden som etterhvert blåser løperne oppover mot flyplassen.


Mens løpere må tørke sand bort fra øyekroken kan publikum gjemme seg under innsurrede hettejakker. Å joda vi fikk en god dose vær også i år

Vinner av Trippelen Sebastian Conrad Håkanson her i tet etter 3km av sin 10km. Hardhaus & ultraløper pt. Harstad men som representerer Svorkmo N.O.I i Orkdal - så ut til å trives langs Solastranden lørdag. 4 ganger på pallen.


Pallplass på 5km så vel som 10km og halvmaraton, i tillegg sikret han sammen med trippel vinner i kvinneklassen Helena Hope, Spirit FIK arrangørens ekstra bonus for ny løyperekord.


Å sette løyperekord med stiv kuling i kastene setter nevnte utøveres prestasjoner opp mot kanskje dagens absolutt beste


På vårt bilde følger på 2.plass HOKA's Sigurd Lund Røer som etter en frisk åpning endte på 6.plass i mål. Følgelig må deltakerne i Trippelen hensyntas når man studerer rekkefølge på EQ Timings resultatbørs hvor Lund Røer er oppført på 4.plass.


Som nr 3 i feltet etter passering 3km følger bankettens hovedgjest hele Norges løperkjendis Kristian Ulriksen.


Med tiden 32.55 leverer Ulriksen et strålende løp, etter vår mening kanskje et av karrierens beste 10km gateløp formodentlig tilsvarende en tid godt nede på 31 tallet.


En bekreftelse på at nærkontakt med Sindre Buraas sine treningsprinsipper allerede er i ferd med å gi ham en ny storhetstid.


Bjørn Erik Langstein fra Tomrefjord IL tok en for oss en noe overraskende pallplass på 10km ved å løpe inn som tredje beste løper på tiden 32.53


Også 10km vinner i kvinneklassen Eli Anne Dvergsdal overrasket, gjorde våre forhåndstips til skamme med et løp tilsvarende ned mot karrierebeste idet vi våger antyde at 36.07 tilsvarer en tid godt nedover mot 34 tallet.For temmelig nøyaktig ett år siden løp Adele Norheim Henriksen fra Gular 10km i Valencia på 34.26. Hun hadde flust av løpere tett rundt seg løpet gjennom. Hoka Solastrandens 10km løp hun mer eller mindre alene gjennom vindkuler til tiden 36.30.


Legg ellers merke til reklamesegl i bakgrunnen. Fastspikret gjerdet var eneste mulighet for arrangør å få holdt deler av reklamesegl intakt. Alle start og målportaler umulig å holde opp mot været


Under premieutdeligen ble de tre beste tider i dameklassens 10km lest opp med følgende kommentar:


Når man vet at samme jenters perser ligger ned mot 2 minutter bedre enn under dagens rådende forhold indikerer dette fakta:


at vinden kan ha stjelt noe rundt halvannet minutt på 10km og sannsynligvis også 60sek ++ også på 5km.


Startfelt 10km ca. 100m etter start. Det føltes nok vanvittig greitt med vind i ryggen de første meter ned til vending i Ølbergkrysset


De beste i damefeltets 10km sammen med de nest beste herreløpere


Bjarte Westerheim fra Stord IL inn til tid 37.14 og dermed beste løper i veteranklasse 50-54 og samtidig vinner av det ene av arrangørs 16 gavekort som beste 40, 50, 60 og 70+ veteran


Nr 3044 Espen Gundersen inn til 37.16 og er faktisk fjerde beste løper fra Harstad klubben IK HIND.


Imponerende å ta turen helt fra nord Norge for å løpe i syden synes vi da. Alle fire deltok i trippelen så vet vi ikke hvor mange medaljer de plukket med seg, men i hvertfall den ene med blått bånd for fullført TrippelenFOTO: Trine Nessler Wichmann


Når vi kommer til halvmaraton og hvor mange minutter vinden har gitt tillegg i tid i forhold til tidligere bestetider, tror vi kanskje noe mellom 4-5 minutter i hvertfall er relevant. 1.04.49 var tiden Frew Zenebe Brkineh løpte på i København i 2022. Nå er dette 16 mdr siden men formkurven til Frew har ikke falt vesentlig siden den gang. Lørdag antok all tilstedeværende ekspertise det for gitt at han med letthet ville fikse Jarle Risas løyperekord 1.10.14.


Frew's vinnertid ble 1.11.19. Frew pleier å åpne usedvanlig hardt fra start i sine løp, noe som trolig felte ham også denne gang?


FOTO: Hans Lie


Helena Hope løp vindfulle Karmøy maratons halvmaraton på 1.20.34 i november. Hun mente så absolutt hun hadde tider på sub 1.20 inne i sin nåværende form. Vi våger anslå at hennes reelle halvmaraton kapasitet nå vil være mellom 1.17.30 og 1.18.30 på en god bane.


Nå hadde en av landets bedre kvinnelige maraton løpere en 5km og en 10km i bena da hun la i vei på sitt halvmaraton løp. Hun fikk tiden 1.25.07 lørdag etter råsterk løping i motvinden da vi passerte henne etter rundt 17km.


Maskinløper Helena Hope vant fjorårets Bergen City marathon og er flink til å beregne sine løpsgjennomføringer - vi tror faktisk forholdene for dem som løp alene i motvinden kan ha tatt nærmere fem enn fire minutter.


Årets Hoka Solastranden halvmaraton var et løp slettes ikke for pyser. Erlend Aano 36.26 ses her fremst, Adele Norheim Henriksen følger nærmest og fikk med tiden 36.30 nest beste tid på 10km kvinner. Innerst ved Autovernet Skjalgs Daniel Peter Abicht som med 35.46 fikk opp beste tid i yngste premierte veteranklasse 40+ enda til han konkurrerer i klasse 45-49 år. Bak Jan Tore Gjedrem fra Bjerkreim IL som løp inn til 35.29.


Med årets løp var Spirits første 3-årige avtale med Hoka gjennomført. HokaSolastranden var idet avtalen ble etablert selve hovedsatsingen i Norge og hadde ved siden av også etablert et løp i Sverige samt et mindre løp på Hamar hvor Hoka har sitt hovedkontor.


Team & event manager Sigurd Lund Røer signerer her ny avtale på vegne av Run AS / HOKA


Smilende kontraktspartnere fornøyd etter nettopp å ha signert ny avtale frem til 2026.


Og, mens vi er inne på avtaler. En tre-årig avtale med Sola Strandhotell ble signert tidligere i høst og vi kan glede våre lesere med at ny dato for neste års løp allerede er besluttet til


LØRDAG 11.JANUAR 2025.


Hotellet er mer en velvillig og med disposisjon av Rygersenteret også i 2025 gir hotellet fra seg mulige potensielle firma avtaler i størrelsesorden 1 mill norske kroner i verdi.


Ikke besluttet enda men med de populære avslutnings middager & underholdning som har fulgt løpet seneste tre år, vil vi ikke utelukke at selskapet til neste år grunnet økende pågang må flyttes fra populære Ellens Utsikt og over til Rygersenteret med plass til rundt 200 gjester


EARLY BIRD

I løpet av dagen eller morgendagen vil ellers løpene bli lagt ut til Early Bird pris, gjeldende ut januar måned før neste prisstigning startkontingent. Her vet vi allerede at publikum vil bli tilbudt hotellrom til dette helt unike hotell til enhver tids gjeldende pris - 15% rabatt dersom man kan vise til påmeldt løp

FOTO: Ingolf Dale


For fartsholder, bonde, ultraløper, stemningsskaper i løypa og i podcast Lavterskel.no Kalle Mæland Nilsen ble det en lang dag. Som en blant byens sprekeste påtok han seg oppdrag som fartsholder for alle tre løp før han etter en tur i fjoset tok med seg sitt gode humør og joinet også festmiddagen til langt på kveld.


Andreas Penne Nygård, Sandnes IL toppet norsk gateløp statistikks veteranklasse 40-44 år på 5km så vel i 2022 som i 2023.


Solnedgangens kontrollmålte 5km i 2023 ble hans årsbeste 14.53 mens han i samme løype noterte klasserekord med 14.46 i juni 2022.


Her løper Andreas Penne Nygård inn til nok en klar bestetid 15.48. Mon tro at det kan gjøres fratrekk på minst 60 sek på alle 5km tider fra årets løp for å gi løpernes reelle 5km nivå ?


Sara Busic best blant hele fire unge Skjalg jenter som i praksis fullførte 5km på mellom 16.35 og 17.28 dvs et fratrekk på 1 min på oppgitt tid inkl vindkast opp mot 17-20 m/sek.


Strålende løp også av Sandnes sin ungjente Tuva Alme (16 år) bak som med sine 17.45 også trygt kan slå fast at hun er på 16.45 nivå +/-.

Abdalla Targan Yousif (flyktning fra Sudan) tok turen fra Skien til Sola med ambisjoner å løpe flere distanser. Her løper han i mål til tredjeplass på 5km med tid 16.13.


Med tiden 29.39 fra Drammen 10k inntok han 15.plass på fjorårets norske gateløp statistikk. Med denne prestasjon ble han stående som beste mannlige senior & veteranutøver i Spirit i 2023. Abdalla fikk sin ærespris-kule tildelt under banketten senere på kvelden.


Med noe sviktende treningsgrunnlag grunnet en lei leddbånd skade etter fjorårets 3000m hinder i NM, deltok han også på halvmaraton.


Han holdt følge med tredjeplass vinner 1.12.38 løper Sebastian Conrad Håkansson da han valgte å stå av etter 18km av løpet. Abdalla passerte høyeste punkt 15,9km på 54.37


Så er vi kommet til avdeling hvor noen gjorde det ufattelige kunststykke å løpe fortere i vind og uvær på Sola enn i den såkalte verdens raskeste halvmaraton trasé i København.


Silje Gundersen Spirits superblide dame veteran fra Åkrehamn på Karmøy løp lørdag sine 21,1 km på 1.29.39. Hennes tid i København var 1.30.05. Hun løper i klasse 45-49 år og bare så du vett d, i hennes neste København tur i september vil hun løpe på 1.25 tallet. Dette er hva hennes tid lørdag langs Solastranden tilsvarer.


Uskarpt bildet men skarp løping av Sara Aarseth - 2018 sesongens superdame i Spirit med bl.a. to fjerdeplasser i NM (5000 og 10.000m). En seier for klubbens gode miljø å ha henne tilbake og flybilletter til Holmenkollstafetten skal allerede være bestilt. Med tiden 40.13 gir vi henne realistisk tid lavt 38 i det minste, om ikke høyt 37 min. Vi gleder oss til at hun igjen blir med og Sara vil styrke elite laget vesentlig.


Spirit hadde forøvrig flest fullførende i mål blant deltakende friidrettsklubber med 66 foran GTI med 48, Grødem Runners 38, Sandnes IL 31 og Skjalg med 23.


Noen vil også gjenkjenne mannen ved siden av Sara, mannen som på nummerutdelingen var klubbens i særklasse største sjarmør, idet han solgte brosjyren for Hålandsvannet lørdag 13.4. og Solnedgangen onsdag 19.6. med den største selvfølgelighet.


Hans navn er Espen Swan-Rørvik og han jobber i Sparebank1 SR Bank og sa som f.eks.:


"altså Solnedgangen i juni bare må dere prøve, det er rett og slett romantisk"


Vi greidde aldri finne henne igjen med vårt kamera, følgelig bilde fra Forusløpets 10km hvor Anne Braut løper inn til 38.35. Vi snakker om nok en ung dame som vil styrke Spirits elitelag vesentlig lørdag 4.mai i Holmenkollstafetten.


Med 38.39 på Solastranden lørdag er hun i praksis godt nede på 36 tallet og også innafor krav for deltakelse under friidretts NM på Sandnes stadion. NM kvalik krav gateløp 37.59. Så et hipp hipp hurra for Spirits neste langdistanse komet


Vi dundrer til med nok et uskarpt bilde fra en som leverte et usannsynlig godt løp. 9 dager før start spurte han på treningsfeltet "skal jeg tørre å henge på fartsholderen til 40min?" Hva er din foreløpige pers da ville vi vite...på 41 tallet og noe, svarer Anders Haugen. Du overgår jo alltid deg selv, så bare kjør på, var vår anbefaling.


Med tiden 40.34 tok han nok en gang sin målsetting med glans. Under normale værforhold i gode 10km traséer som på Sola betyr dette at Haugen har levert en 10km i hvertfall på høyt 38 tallet.


Med 34.45 (nettotid) fra august utgaven av Lierløpet utenfor Drammen satte vi opp Silje på 2.plass i våre publiserte forhåndstips. Disse basert på fjorårets Norgesstatistikk hvor Silje var listet 24 sek bak vår forhåndsfavoritt Adele Norheim Henriksen.


37.18 lørdag er 2,33min svakere enn hennes reelle pers. Differansen kan nok ikke skyldes vind alene, mer at hun kanskje viste et vel dristig åpningstempo eller at hun gjennomførte en fartsholder jobb på 5km på forhånd.


Nr 350 Fredrik Trovatn Abrahamsen tilhører den altfor store kategori løpere aldri på trening, aldri disponibel for Holmenkollstafetten, likevel habil løper som antagelig har god grunn til "aldri" hilse på sitt klubbmiljø på treningsfeltet. Tiden 37.16 - 2 sek foran Silje - tyder på at han også har lagt seg beskjedent til fra start...


Ellers ses reklame i bakgrunnen for Squeezy vår hyggelige leverandør av løpets sportsdrikke og da vesentlig på halvmaraton. Vi håper den falt i smak.


Ryfylke som vanlig godt representert her ved to Jørpeland buere som har funnet seg hver sin klubb "i byen". Mathea Lægran ble tredje beste Skjalg jente i mål på meget solide 18.28


Odd Einar Tveit løper i kl. 45-49 og vi tør påstå han med tiden 18.30 løp et av sitt voksne livs beste 5km "ever". Han noterte 17.30 på Solnedgangen i juni 23, vi mener dette var et bedre løp forholdene tatt i betraktning.


Odd Einar vant klasse 45-49år med over 5min margin til neste løper men i samme 10-års klasse som Andreas Penne Nygård landets beste 40+ veteran seneste 3 år. Vi tror Odd Einar lever godt selv uten å bli ropt opp på seierspallen1 323 visninger

Comments


bottom of page